Bydlení

 

 

Rozměr

Každý křečík má právo na dostatečně velké bydlení.Nejmenší rozměr bydlení pro křečíky Džungarské,Campbellovi,Roborovského,Čínské by měl být nejméně:40cm x 30cm x 20cm. My sami chováme křečíky v ubikacích- 60 x 45 x 25-rozměr křečíkům naprosto vyhovuje. Nebo 45 x 35 x 25- je dosti malá,ale křečíkům stačí. Při vybýrání ubikace se řiďte heslem čím větší tím lepší.

 

_________________________________________________________________________________________________________________

 

Typ

Bydlení pro křečíka můžeme vybrat ze tří nejznámějších typů.

 

Zde jsou: 1. KlecPro křečíky je dosti nevhodná, protože při lezení po šprušlích si časem odřou jejich malinkaté chodidýlka.Další  nevýhodou klece je neustálé vypadávání podestýlky ze dna. Výhodou klece je vzdušnost. Klece se dají  sehnat v mnoha cenách a velikostech. Většinou koupíte klec pro křečíka okolo 500 Kč. My osobně klec pro křečíka nedoporučujeme.

                    2. Akvárium- Akvárium je pro křečíky velice vhodné. Ale přesto má také pár nevýhod jako např: křečíci z nízkých akvárií velice často utíkají dále pak akvárium se špatně čistí, je těžké a snadno se rozbije. Výhodou akvária je, že se v něm křečíkům výborně hrabe a nepadají z něj hobliny. Pokud máme ale křečíka v akváriu, měli bychom akvárium překrýt nějakým pletivem, aby nám křečík neutekl. Akvárium pro křečíka seženete za cenu okolo 600Kč. 

                    3. Plastový boxPlastový box je asi nejlepším řešením bydlení pro křečíky. Je levný, seženete ho i za 100Kč, je lehký a snadno se čistí. Nevýhody u některých slabých plastových boxů jsou, že křečíci se mohou prokousat ven. My osobně křečíky v plastových boxech chováme a jsme s nimi moc spokojeny. Plastové boxy tudíž doporučujeme. My zatím žádné zkušenosti s prokousáním se ven křečka nemáme, jsou ale chovatelské stanice, které s tím zkušenosti mají.

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________

 

Vybavení

 

Křeččí ubikace musí být vybavena několika základními věcmi a to:

 

DOMEČEK

Domečků pro křečíky je mnoho typů a jsou vyrobeny nejčastěji z těchto materiálů: plast, keramika, dřevo. Nejlepší domečky jsou vždy  dřevěné, protože si o ně křečíci mohou obrušovat zoubky a dřevo křečkům nevadí.Plastové domečky křečíci ihned rozkoušou a křečíkům plast nedělá dobře.Nejmenší rozměr domečku pro křečíka by měl být: 10cm x 10cm x 7cm s otvorem velkým 4 centimetry.Existuje opravdu mnoho typů domečků-různě šikmé střechy, na nichž jsou terasy,domečky se schůdky,domečky s odklápěcími střechami(domečky s odklápěcími střechami jsou velice dobré),domečky s okénky(s domečky s okénky máme špatné zkušenosti-jednou se nám v okénku křeček zašpraicl a domeček jsme museli rozřezat).Nejlepší domeček pro křečíky je dřevěný s rovnou odklápěcí střechou bez okénka.

 

Některé typy domečků:

       

   -velice vhodný domeček      -vhodný domeček          -nevhodný domeček

 

 

KOLEČKO NA BĚHÁNÍ

Stejně jako domečků tak i koleček na běhání existuje mnoho typů a velikostí. U křečíků je stanovená velikost kolečka v průměru nejméně 20cm. U křečků je to také nejméně 20cm. Tato minimální velikost je stanovena proto, aby se křečíkům při běhání v malých kolečkách neničila páteř. Každé kolečko pro křečíky na běhání by mělo mít plnou běhací podlahu. V obchodech s chovatelskými potřebami   se kolečka s plnou běhací podlahou špatně shánějí a jsou dosti drahá. Takováto plná kolečka můžeme nahradit obyčejným kovovým kolečkem, kterým ale musíme propléct mezi šprušličkami tvrdý papír.

 

Některé příklady koleček:

 

              

 ↑-vhodné kolečko           ↑-nevhodné kolečko           -vhodné kolečko

 

 

MISKA NA KRMENÍ

Misky na krmení pro křečka se vyrábějí z několika materiálů a to z: plastu,keramiky,kovu,porcelánu.Misek je také několik typů jako např.-rohová,závěsná,dvojmiska...  Mistička by měla mít průměr okolo 6centimetrů a hluboká by měla být asi tak 2-3cm. Miska nesmí být moc hluboká, aby se z ní křečkovi dobře vylézalo, ale miska nesmí být ani mělká-do misky by se lehce dostávala podestýlka.

 

Některé typy misek:

 

          

 -plastová miska      -porcelánová miska     -keramická miska       ↑-nerezová miska 

   

    -dvojmiska              ↑-rohová miska

 

 

NAPÁJEČKA

Na trhu se prodávají dva druhy napáječek-plastové s kuličkovým mechanismem nebo skleněné s gumovou přísavkou.Někteří chovatelé ale místo napáječek používají misky.My osobně používáme skleněné napáječky, protože jsou levnější a více se nám v ubikacích líbí než plastové.

 

Dva typy napáječek:

 

                          

 -plastová napáječka           -skleněná napáječka

 

 

MISKA KE KOUPÁNÍ

Jako misku ke koupání v písku můžeme použít už výše zmiňované misky na krmení-nejlépe keramickou nebo porcelánovou.

 

Miska ke koupání v písku: 

 

 

  ↑-vysoká a veliká miska ke koupání 

 

 

PODESTÝLKA

Na trhu je mnoho druhů podestýlek a to jsou: hobliny,kukuřičná podestýlka,dřevěné granulky,dřevěné štěpky,Asan...  Pro Džungarské křečíky jsou nejvhodnější hobliny,které se dají sehnat i od truhláře.Kukuřičná podestýlka,dřevěné štěpky,dřevěné granulky a Asan jsou vhodné spíše pro dlouhosrsté křečky-malým křečíkům se mohou také dávat ,ale mají radši hoblinky, do kterých se mohou zahrabat.Kukuřičná podestýlka a dřevěné štěpky se nejčastěji dávají křečkům, kteří se účastní výstavy do přepravek.My používáme jako podestýlku hobliny.

 

Zmiňované typy podestýlek:

 

   -dřevěné štěpky                 ↑-kukuřičná podestýlka       ↑-dřevěné granulky 

      ↑- Asan                           ↑-hobliny

 

 

MATERIÁL NA HNÍZDO

Jako materiál na hnízdo pro křečka v žádném případě nepoužívejte speciální materiál na hnízdo, který naleznete snad ve všech chovatelských potřebách v ČR. Je pro křečky smrtelně nebezpečný, bylo zaznamenáno už několikrát, že se křečík v materiálu udusil nebo uškrtil.Místo tohoto materiálu nabídněte křečíkovi buď to neparfémovaný toaletní papír nebo kuchyňské ubrousky,dřevitou vlnu a nebo seno.V žádném případě nekupujte speciální materiál na hnízdo!!!

 

Některé z vhodných materiálů:

                                                                      

                           

 -dřevitá vlna                      -seno                   -toaletíní papír                     

 

 

PROLÉZAČKY,HRAČKY,HAMAKY,TUNELY ATD.

Ubikaci můžeme doplnit různými prolézačkami,hračkami,tunely,hamakami...

 

Nějaké prolézačky,hračky:

 

  -kulička              -patýrko               -tunely              -závěsná prolejzka   -dřevěné mosty

  

  ↑-hamaka                -prolejzka             ↑-odpočívárna      -tunel                    -žebříček 

 

 

PŘEPRAVKA

V obchodech se zvířaty najdete spoustu druhů přepravek-nejčastěji plastových.Přepravku si můžete také vyrobit z malých boxíků. My jako přepravku na křečky používáme Samla boxy s víkem(ve víku jsou otvory) z Ikei.  -https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/70102972/

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

Internetové obchody s chovatelskými potřebami

 

 

Spokojený pes: https://www.spokojenypes.cz/

Zoohit: https://www.zoohit.cz/

Exo-eko: https://www.exo-eko.cz/

Levné klece: https://www.levneklece.cz/